piątek, 8 września 2023

Marek Trymbulak - 5 dan aikido - odszedł w 2023 roku

Bochnia - zmarł znany trener aikido i fizjoterapeuta Marek Trymbulak 


W niedzielę dnia 3 września 2023 roku po długiej i nierównej walce z chorobą odszedł Sensei Marek Trymbulak 5 dan – znany bocheński fizjoterapeuta oraz trener aikido. Marek Trymbulak przez 30 lat pomógł tysiącom pacjentów, a jako mistrz i instruktor aikido uczył, jak się bronić, ale też jak dbać o zdrowie, o kondycję, jak kontrolować i wykorzystać swoją siłę, energię i emocje w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. 

Marek Trymbulak - Aikikai Bochnia - zmarł 3 września 2023 roku

Bocheńska sekcja aikido, którą stworzył i prowadził blisko 30 lat wychowała wielu adeptów. Działalność ta ciągle wspiera lokalną społeczność. Jeszcze w dniach 20-21 maja 2023 prowadził staż aikido w Piotrkowie Trybunalskim. Niestety, nowotwory dopadają z nagła i potrafią niesłychanie szybko zakończyć życie człowieka, nawet takiego, co całkiem dobrze dba o swój zrównowazony rozwój i profilaktykę zdrowotną. 

Marku! Dziękujemy Ci za wszystko: za każdą pomoc, uwagę, dobre słowo, pocieszenie i humor, który nie opuszczał Cię nawet, gdy było trudno, ale przede wszystkim dziękujemy Ci za to, że byłeś dla nas najserdeczniejszym przyjacielem. Nie mamy słów, żeby opisać jak bardzo będzie Cię nam brakowało” – napisali przyjaciele informując o śmierci mistrza aikido, a także przedstawiciele klubu Aikido Aikikai Bochnia.

Pożegnanie zmarłego mistrza shidoin Marka Trymbulaka odbyło się w czwartek (7 września) o godzinie 11:00 w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Bochni przy ulicy Orackiej. 

niedziela, 11 czerwca 2023

Masashi Numata Shihan Princeton Aikikai 1936-2023

Nie żyje założyciel Princeton Aikikai - Masashi Numata (1936-2023)


PRINCETON, NJ – Założyciel Princeton Aikikai, Masashi Numata, rocznik 1936, zmarł 3 maja 2023 roku – poinformowała jego rodzina. W chwili śmierci Sensei Numata przebywał w hospicjum. Sensei Numata i jego żona otworzyli Princeton Aikikai w styczniu 2002 roku. Nabożeństwo pożegnalne odbyło  się 3 czerwca 2023 roku. 

„W Japonii za datę jego śmierci przyjmuje się 4 maj 2023 roku, co oznacza śmierć, odejście i odnowienie” – podała w oświadczeniu jego rodzina - a chodzi o śpiączkę przedśmiertną w którą zapadł.

Masashi Numata Sensei - 1936-2023

Znany jako Sensei wśród swoich uczniów, Masashi Numata był mistrzem czarnego pasa siódmego stopnia (SHIHAN) tradycyjnej japońskiej sztuki walki Aikido. Sensei Numata miał ponad 50-letnie doświadczenie w nauczaniu na zajęciach i seminariach Aikido. Przez 20 lat był jednym z głównych nauczycieli Komitetu Aikido w Kioto. Spędził także 25 lat ucząc się pod okiem mistrza Tanaki Bansen Sensei z Osaka Aikikai.

Masashi Numata Sensei urodził się w Himeji w Japonii i wychował w świątyni Shioanji jako sierota w wieku od 6-tego roku życia. Zaczął naukę aikido mając około 20 lat pod okiem Bansena Tanaki Sensei, założyciela Osaka Aikikai w Japonii.

Numata przeniósł się do Princeton wraz z żoną Marie Mockers Numata w 2001 roku, aby założyć Princeton Aikikai pod przewodnictwem Yamada Sensei. Princeton Aikikai zostało otwarte w styczniu 2002 roku i prowadzi zajęcia dla młodzieży i dorosłych aż do pandemii COVID-19. Numata Sensei przez ponad 10 lat pracował także w Szkole dla Niesłyszących im. Marie H. Katzenbach.

„Poprzez swoje oddanie nauczaniu Aikido wpłynął na życie wielu ćwiczących Aikido. Jego pokorne, niezachwiane zaangażowanie na rzecz uczniów Szkoły Aikido zarówno w USA, jak i Japonii miało głęboki i pozytywny wpływ na życie uczniów” – stwierdziła jego rodzina.

Ostatnim życzeniem Masashi Numaty było, aby jego ciało zostało poddane kremacji, a prochy spoczęły pod drzewem. Publiczne nabożeństwo pogrzebowe odbyło się 3 czerwca 2023 w kościele Wszystkich Świętych w Princeton w godzinach od 10:00 do 11:00.  Pozostawił żonę Marie, także misztrzynię Aikido z 6 dan i trójkę dzieci - Taketeru Steve Numata, Kiyoka Arielle Numata i Ayaka Aurelie Numata. 

Jego rodzina podziękowała następującym osobom za wsparcie w tym trudnym czasie: ks. Stephen Sansevere, który pochodził z Kościoła katolickiego św. Alfonsa; personelowi Zespołu Opieki Hospicyjnej Najświętszego Odkupiciela; personelowi Penn Medicine Princeton Medical Center; Centrum szkolenia psów w Princeton; Członkom społeczności Princeton; Pracownikom szkoły średniej Robbinsville; Studentom, przyjaciołom i rodzinie Princeton Aikikai. 

piątek, 5 maja 2023

Sztuka medytacji Zen w aikido i karate

Sztuka medytacji Zen w aikido i karate - zen i kobudo


Pewien człowiek uczący się sztuki medytacji channa (czanna, cianna) u chińskiego mistrza po dwóch latach ćwiczeń powiedział do swojego nauczy­ciela: „Mistrzu, tyle czasu przebywałem u ciebie, a nadal nie wiem, czym jest to, czego mnie uczy­łeś. Mistrz spokojnie i z uśmiechem odpowie­dział: Nie martw się. To wszystko jest w tobie”. Zen jest skrótem od japońskiego słowa „zenna”, które oznacza medytację, pochodzi z jogi i sanskrytu znane jako "dhjana" (dhyana/m, pojazd światła), początek wyższej grupy ćwiczeń jogicznych. Filozoficzne podstawy zen, a dokładniej zenna są owocem przemieszania tao­istycznych i konfucjańskich idei z duchowością i mistycyzmem z wedyjskiej jogi. Celem medytacji, zenna, dhjanam, jest osiągnię­cie wyzwolenia jaźni/duszy, czyli stanu nadświadomo­ści, nazywanego olśnieniem (satori), a w jodze samadhi

Mnich Zen w Zazen - Siedzenie w Medytacji - Kyoto Japonia

Nauki Zen należą do buddyjskiego zakonu i szkoły o tej samej nazwie i są rozpowszechnione głównie w Japonii, Chinach, Korei i Wietnamie, a od połowy XX wieku spotyka się je również na Zachodzie i w Polsce. Słowo Zen pochodzi od sanskryckiego słowa dhyana (lub jhana w palijskim), które zostało transkrybowane na język chiński jako channa i na japoński jak joryo (dziorjo, dźorjo) lub zenna, ale używa się tylko skróconej formy tego słowa - Zen lub Zazen - od sposobu siedzenia w medytacji. Zen oznacza spokojne siedzenie, czy też spokojną medytację. Joryo (czytaj: dziorjo) oznacza po japońsku całkowity spokój, przebywanie w całkowitym spokoju. Założycielem tej tradycji w Chinach był wielki indyjski mistrz i patriarcha buddyjski Bodhidharma, który przeniósł nauki Buddhy z Indii do Chin, poprzez Himalaje i Tybet, oczywiście. 

Zasady sztuk walki, w tym aikido, dżudo, karate, kempo, podobnie jak innych dale­kowschodnich sztuk walki, tradycyjnych kobudo, prócz całej mnogo­ści technik ruchu, opierają się także na sferze duchowej człowieka. Ćwiczenia koncentracyjno-medytacyjne, o których mówimy i piszemy w Polsce od 1978 roku, dają możliwość wnikania w psychikę, kie­rowania emocjami i poznawania ogromnego potencjału siły wewnętrznej. Osiągnięcie harmonii ciała, umysłu i ducha (shin-shin toitsu-do) wy­maga pracy i cierpliwości, lecz jego skutki są napraw­dę zbawienne w codziennym życiu oraz w praktyce sztuki walki. 

Młodzi adepci sztuk walki - mylnie uważający, że o wygranej walce decyduje tylko sprawność ciała i siła fizyczna - nie są świadomi, że zarówno w pojedynkach sportowych jak i w obliczu agresji coraz częściej spoty­kanej na ulicach z powodu moralnego zepsucia i narkotycznego zaćpania społeczeństwa, bardzo du­żo zależy właśnie od prawidłowej reakcji psy­chicznej i duchowej. Wewnętrzne wyci­szenie oraz skupienie osiągane poprzez praktykowanie zen, zenna, dhjanam, nie tylko decyduje o jasnym myśle­niu i szybkim podejmowa­niu decyzji, lecz wpływa także na sprawną i właści­wą reakcję ciała i zmysłów. Zdarza się nieraz, że osoby bardzo dobrze wyszkolone fizycz­nie ponoszą w walce klęskę na skutek słabej zdolności opanowywania własnych emocji. Błędem jest jednak nadmierne teoretyzowanie na temat zen czy dhjanam. 

poniedziałek, 16 stycznia 2023

Yoshimitsu Yamada Shihan - 1938-2023

Yoshimitsu Yamada Shihan - 17 lutego 1938 - 15 stycznia 2023

Bardzo przykra wiadomość, w dniu 15-tego stycznia 2023 roku w wieku 85 lat zmarł Yoshimitsu Yamada shihan, 8 dan, jeden z ostatnich uczniów O'Sensei Morihei Ueshiby. Polska Federacja Aikido przesyła serdeczne wyrazy współczucia rodzinie, przyjaciołom i licznej grupie uczniów sensei Yamady na świecie. 

Droga Społeczności Aikido,

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł nasz ukochany nauczyciel Yoshimitsu Yamada Shihan. Yamada Sensei zmarł spokojnie w niedzielę, 15 stycznia 2023 roku pod opieką lekarzy ze szpitala Mount Sinai z rodziną u boku. Prywatne przygotowania do pogrzebu są organizowane przez rodzinę Sensei. Prosimy o uszanowanie ich prywatności w tym trudnym czasie. New York Aikikai zorganizuje w późniejszym terminie memoriał pożegnalny, który będzie otwarty dla wszystkich, którzy go kochali i uczyli się od niego jako wspaniałego nauczyciela aikido. Wiemy, że wielu z Was będzie chciało w jakiś sposób wyrazić swoje współczucie. Wkrótce przedstawimy odpowiednie sugestie. 

Yamada Sensei przybył do Nowego Jorku w 1964 roku, aby zostać głównym instruktorem nowojorskiego Aikikai. Rozpoczął aikido w wieku 17 lat w honbu dojo, Kwaterze Głównej Aikikai, jako uchi deshi (uczeń z zamieszkaniem) O'Sensei. Nie tylko zbudował NY Aikikai w światowej klasy szkołę aikido, ale także pomógł szerzyć stosunkowo nieznaną sztukę walki w dobrze prosperującej społeczności w całych Stanach Zjednoczonych, a później na całym świecie. Wielki orędownik indywidualności i szczerego treningu, jego zajęcia wznosiły się z harmonią i mocą symfonii, inspirując wszystkich do dawania z siebie wszystkiego. NY Aikikai pozostanie otwarte zgodnie z życzeniem Yamada Sensei. Niczego nie kochał bardziej niż dużych zajęć z dobrym humorem, więc proszę uhonoruj go, trenując tak, jakbyś prowadził zajęcia. Jego niesamowita energia i hojność ducha będą obecne na macie dla nas wszystkich. 

Marek Trymbulak - 5 dan aikido - odszedł w 2023 roku

Bochnia - zmarł znany trener aikido i fizjoterapeuta Marek Trymbulak  W niedzielę dnia 3 września 2023 roku po długiej i nierównej walce z c...