Mistrz Giampietro Savegnago Shihan
Urodzony dnia 1 listopa 1953, zmarły 3 marca 2013, 8 Dan aikido, dyrektor Europejskiej Unii Aikido.
Urodzony w Cornedo Vicentino we Włoszech, w dniu 1 listopada 1953 roku, od 16 roku życia uprawiał sztuki walki, na początku kendo, judo i karate. Dokładniej, od 1969 zainteresował się sztukami walki zaczynając od boksu i kendo. W 1971 roku rozpoczął naukę aikido u mistrza G. Fillipini w Mediolanie. W 1973 roku spotyka w Mediolanie shihana Hirokazu Kobayashi którego uczniem postanawia zostać. Towarzyszy mu we wszystkich stażach w Europie i co roku wyjeżdża na kilka miesięcy do Japonii by towarzyszyć mistrzowi w czasie jego japońskich podróży. Pozostaje jego uczniem przez ostatnie 25 lat jego życia. Savegnago uczestniczył w ponad 300 stażach prowadzonych przez Kobayashi Shihan. Savegnago sensei ma rzadko spotykane wyczucie dystansu, szybkości oraz co najważniejsze charakter “Iwa”.
Giampietro Savegnago - 1953-2013 |
W 1972 roku przebywa w Turynie w celu odbycia służby wojskowej. Tutaj uczęszczał na kursy boksu, kendo i aikido, które stały się jego pasją. Podąża za lekcjami mistrza Gerbi, rzuca się na trening i pod koniec służby wojskowej jest już na poziomie 1 kyu. Po powrocie do domu uczy się u krajowego dyrektora technicznego FILPJ (Federazione Italiana Lotta Pesi Judo), maestro Giovanni'ego Filippini z Mediolanu.
W 1974 roku rozpoczął nauczanie aikido w klubie Judo Marzotto w Valdagno w prowincji Vicenza, tym samym po raz pierwszy wprowadzając Aikido do tej prowincji Italii. Promowanie tej sztuki walki było tak duże, że obecnie prowincja Vicenza ma największe zagęszczenie praktykujących aikido we Włoszech (dorośli i dzieci).
W 1980 roku Savegnago wybrał się po raz pierwszy w odwiedziny do mistrza Hirokazu Kobayashi do Japonii. Ten moment sprawił, iż spędzał w Japonii kilka miesięcy w roku, trenując aikido pod okiem Hirokazu Kobayashi Sensei. Pierwszy staż, na którym pojawił się w Polsce odbył się w Szczecinie w maju 1984 roku. Od tego momentu 2-3 razy w roku prowadził międzynarodowe staże aikido w dojo w Szczecinie. Wywarł ogromny wpływ na poziom aikido w Polsce. To perfekcjonista i mistrz uznawany przez największych ekspertów. Jego głównym założeniem było kontynuowanie rowoju aikido w takim kierunki jaki wyznaczył mistrz Hirokazu Kobayashi. Jego techniki to ideał stabilności, doskonałej pracy bioder i relaksu ramion.
W 2000 roku Maestro Giampietro Savegnago stracił nogę w wypadku motocyklowym. W szpitalu przeszedł kilkanaście transfuzji krwi, a po kilku miesiącach prowadził treningi w suwari waza i hanmi hantachi. Postronni widzowie nie zauważają, że maestro zamiast nogi ma protezę. Od wypadku na motocyklu, mistrz Giampietro Savegnago prowadził treningi poruszając się na jednej nodze (zamiast drugiej miał protezę, czego większość obserwatorów nie zauważała). Mistrz Savegnago nauczał aikido we Włoszech, w Niemczech, we Francji, na Węgrzech oraz w Polsce, w klubie Jacka Wysockiego ze Szczecina.
Swój pierwszy staż mistrz Giampietro Savegnago poprowadził w Polsce w Szczecinie w 1984 roku, od tamtej pory regularnie prowadził staże aikido w Polsce. W roku 2009 miała miejsce 25 rocznica współpracy shihana Jacka Wysockiego i maestro Giampietro Savegnago. Mistrz odznaczony został złotą odznaką honorową Gryfa Zachodniopomorskiego za swój wkład w rozwój regionu. Swojego najwybitniejszego ucznia Jacka Wysockiego wypromował do poziomu 8 dana, jaki sam posiadał. Giampietro Savegnago przez ponad 30 lat związany był z Polską i Jackiem Wysockim. Wywarł ogromny wpływ na kształt aikido stylu Kobayashi w naszym kraju. Z rąk mistrza Savegnago w 2012 roku, Jacek Wysocki otrzymał 8 dan aikido najwyższy obecnie stopień aikido w Polsce.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat swojego życia nadal zadziwiał, podobnie jak na macie, nawet lekarzy. Cierpiąc na szpiczaka nie poddawał się aż do ostatniego tchnienia: „Z dnia na dzień przeżywam zdumienie lekarzy, którzy mnie leczą i definiują mnie, gdy mnie widzą, wyjątkowym przypadkiem klinicznym”. Jego występy na łamach specjalistycznych magazynów o sztukach walki oraz w prasie ogólnej były bardzo ciekawe i pouczające, podobnie jak treningi prowadzone na tatami - macie do aikido lub judo i jujutsu.
Domo Arigato Gozaimashita Sensei!
LINKI:
Wspomnienie o mistrzu Kobayashi Hirokazo Sensei (1929-1998):
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz