wtorek, 21 czerwca 2011

Koichi Tohei Sensei - 10 Dan Aikido

Soshu Koichi Tohei Sensei - 10 Dan Aikido


Sōshū Koichi Tohei (藤平光一, Tōhei Kōichi, 1920-2011) - urodzony 20 stycznia 1920, a zmarły 19 maja 2011 w wieku 91 lat - był jedynym aikidoką ze stopniem 10 Dan otrzymanym od Morihei Ueshiba, i założycielem Stowarzyszenia Ki oraz jego stylu aikido, oficjalnie znanego jako Shin Shin Toitsu Aikido (dosłownie: „aikido ze zjednoczonym umysłem i ciałem”), ale powszechnie znane i rozpowszechniane jako Ki-Aikido. 

Przyszły Soshu Koichi Tohei urodził się w 1920 roku w dzielnicy Shitaya (下谷区), obecnie Taitō, w Tokio i ukończył Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Keio. Jako chłopiec Tohei był chorowity i słaby, przez co jego ojciec polecał Tohei na nauka judo. Młody Koichi ciężko trenował, a jego organizm prosperował i rozwijał się, jednak wkrótce po rozpoczęciu studiów na uniwersytecie Keio w 1936 roku zachorował ciężko na zapalenie opłucnej. To zmusiło Koichi Tohei do wzięcia rocznego urlopu dziekańskiego do studiów naukowych. 

O'Sensei Morihei Ueshiba i Koichi Tohei

Koichi Tohei od 1936 roku studiował Zen pod kierunkiem pana Josei Ohta, mistrza Zen w świątyni Daitokuji w Kioto oraz metodę oddechową Misogi od Tetsuju Ogura Sensei, który w tym czasie nauczał w Ichikukai Dojo. To był naprawdę rygorystyczny trening, graniczący z życiem i śmiercią. Chociaż nawet jeśli trening był trudny, a może właśnie dlatego, pomógł mu całkowicie wyleczyć go z choroby opłucnej i pokazał mu, jak ważne jest utrzymanie silnego umysłu i jak to wpływa na stan ciała. 

Koichi Tohei był przygnębiony myślą o utracie nowo odkrytej siły ciała i środków do jej treningu, więc postanowił zastąpić naukę judo medytacją zen (dhjaną) i ćwiczeniami oczyszczania misogi, których nauczył się w Ichikukai Dojo w Tokio. Podobnie jak w przypadku studiów judo, Koichi Tohei z zapałem rozpoczął trening umysłu i wkrótce osiągnął sukces pomimo poważnych problemów
zdrowotnych. Po wyzdrowieniu z zapalenia opłucnej, Tohei nabrał przekonania, że ​​to jego wysiłki w trenowaniu umysłu i kultywowaniu mocy Ki pomogły mu uleczyć się i wyzdrowieć. To stymulowało jego późniejszy rozwój w kierunku Kiatsu, systemu leczenia chorób fizycznych poprzez naciskanie palcami i rozciąganie Ki do ciała chorej osoby. Kiatsu to energetyczne tradycyjne Shiatsu z Ki. 

Po wyzdrowieniu z zapalenia opłucnej wrócił do judo, ale ostatecznie Koichi Tohei chciał czegoś więcej niż tylko treningu fizycznego i nie sądził, że judo jest właściwą sztuką do ćwiczeń, chociaż kontynuował naukę judo, dopóki nie zaczął treningów aikido w przełomowym 1940 roku. 

W 1940 roku, kiedy miał 19 lat, instruktor judo Tohei, Shohei Mori, zalecił Tohei spotkanie z założycielem aikido, Morihei Ueshibą. 

Według Koichi Tohei, kiedy po raz pierwszy spotkał się z instruktorem aikido i ćwiczył niektóre techniki w dojo O'Sensej Morihei Ueshiba, miał wątpliwości co do aikido i jego wartości dla niego. To się zmieniło, gdy O'Sensei Morihei Ueshiba wszedł do dojo i zaczął wykonywać techniki aikido na instruktorach i prywatnych uczniach Uchi-Deshi. Koichi Tohei wciąż nie był do końca przekonany, dopóki Morihei Ueshiba nie poprosił go, by stanął na macie i spróbował go złapać oraz obezwładnić. Próby Koichi Toheia zakończyły się niepowodzeniem, a po osobistej demonstracji Morihei Ueshiby, Koichi Tohei poprosił o zapisanie się na miejscu. Koichi Tohei kontynuował trening umysłu i ciała poprzez medytację, misogi i aikido. Koichi Tohei trenował z Morihei Ueshibą przez sześć miesięcy, zanim został wysłany jako przedstawiciel (dairi) do nauczania w szkole Shumei Okawa i akademii żandarmerii wojskowej. O'Sensei Morihei Ueshiba nadał Koichi Tohei rangę 5 dan po tym, jak Koichi Tohei rozpoczął służbę wojskową. 

W 1942 roku, w czasie II wojny światowej, Koichi Tohei ukończył Wydział Ekonomii prestiżowego Uniwersytetu Keio. W lutym 1944 roku, po przeszkoleniu wojskowym, Koichi Tohei Sensei w randze podporucznika (drugi lejtnant) został wysłany na czele jednostki piechoty do Centralnych Chin okupowanych przez Japonię. Obsypany kulami, z własnego doświadczenia zdał sobie sprawę, że prawdziwa bitwa bardzo różni się od meczów sportowych. Tam, pod ostrzałem wroga, zrozumiał, jak ważne jest uspokojenie umysłu w Jednym Punkcie w podbrzuszu („seika no itten”). Zrozumiał, że jest częścią Wszechświata i że Wszechświat, Dusza Wszechświata jest w nim. Od tego czasu zawsze podążał Drogą Wszechświata, podobnie jak O'Sensei Morihei Ueshiba. Z powodu braku lekarzy, Koichi Tohei opracował podczas wojny zasady, które później nazwał Terapią Kiatsu, polegającą na wysyłaniu Ki do punktów Shiatsu przez opuszki palców. Widział działania w Chinach i utknął tam pod koniec wojny, aż do jego repatriacji w 1946 roku. Koichi Tohei Sensei kilkakrotnie stwierdził, że zasady Ki, takie jak „rozszerz Ki” i „całkowicie odpręż się”, pozostawiając sprawy Wszechświatowi, pomogły mu pozostań bezpiecznym podczas wojny wraz z osiemdziesięcioma mężczyznami pod jego dowództwem (jak widać dowodził kompanią wojska). 

Po zakończeniu II wojny światowej, i po demobilizacji ze środkowych Chin, Koichi Tohei kontynuował naukę Zen i metody oddychania misogi i ponownie ćwiczył Aikido. Spotkał się również i studiował z Tempu Nakamura Sensei. To doprowadziło go do jeszcze pełniejszego opanowania zasad Ki, oraz koncepcji umysłu który porusza ciałem. To zmieniło jego pogląd także na Aikido i stało się podstawą jego przyszłego nauczania. Zrozumiał idee i pokazy O'Sensei, najlepiej na świecie. 

Od 1953 Koichi Tohei Sensei był odpowiedzialny za wprowadzenie Aikido na Zachód, głównie poprzez regularne podróże szkoleniowe na Hawaje, ale także na kontynentalną część Stanów Zjednoczonych i do Europy. Po raz pierwszy założyciel Aikido, Mistrz Morihei Ueshiba, pozwolił na nauczanie sztuki aikido poza Japonią. Z tego powodu Hawaje stały się centrum rozpowszechniania Aikido w Stanach Zjednoczonych i pozostają do dziś ważnym miejscem dla całego ruchu Ki-Aikido. Podczas lat spędzonych w Aikikai, Koichi Tohei Sensei uczył sztuki aikido wielu znanych shihanów aikido, takich jak Hiroshi Tada, Sadateru Arikawa, Seigo Yamaguchi, Shigenobu Okumura, Kazuo Chiba, Yoshimitsu Yamada i Steven Seagal. 

W wieku 33 lat Koichi Tohei Sensei wyjechał w sumie samotnie do Stanów Zjednoczonych, aby rozpowszechniać nauki Aikido na świecie. Ponieważ w tym czasie nie było samolotów, musiał płynąć statkiem, co zajęło mu około miesiąca, aby dotrzeć na Hawaje. Nie mając żadnych uczniów (studentów), zaczął szerzyć Zasady Ki i pokazywał Aikido zapaśnikom oraz zawodnikom Judo lub Karate, którzy mogli zobić dla niego Ukemi. W rezultacie wielu uczniów Budo na Hawajach zaczęło za nim podążać. Od tego czasu był zawsze zaangażowany w rozpowszechnianie Aikido na Hawajach i w Stanach Zjednoczonych. Został w końcu głównym instruktorem Aikikai, uczył wielu uczniów i wychował wielu instruktorów na światowym poziomie. 

W 1969, Koichi Tohei Sensei został poproszony przez Mistrza Morihei Ueshibę o przyjęcie nowej rangi 10 dan, którą Koichi Tohei przyjął po wcześniejszym odrzuceniu tej samej oferty. Najwyższym stopniem w aikido był jak dotąd 8 dan, ale szeregi zostały rozszerzone przez Morihei Ueshibę z powodów praktycznych i politycznych w organizacji Hombu Dojo. Powyższe stwierdzenie może być niedokładne, ponieważ Gozo Shioda Sensei z Yoshinkan Aikido otrzymał stopień 9 dan nadany przez Ueshibę osiem lat przed jakimkolwiek innym 9 dan, w 1961 roku, ale to dla prowadzeni szkoły aikido dla policji i wojska. 

Koichi Tohei Sensei 10 Dan- Sankyo - Tenkubi Osae

Założenie Ruchu Ki no Kenkyukai 


Wydarzenia, które doprowadziły do swoistego ​​rozłamu między główną organizacją aikido, Aikikai i Koichi Tohei Ju-Dan Shihan, były napędzane śmiercią O'Sensei Morihei Ueshiby w 1969 roku. Jego syn Kisshomaru Ueshiba odziedziczył tytuł Doshu. W chwili śmierci Ueshiby, Koichi Tohei był głównym instruktorem aikido w Hombu Dojo i jej dyrektorem technicznym, mistrzem siedziby Aikikai,
tytuł, który zachował w sumie aż do oficjalnego oddzielenia się od Aikikai w 1974 roku.

Jedna z głównych przyczyn konfliktu wynikała z powagi nacisku, jaki Mistrz Koichi Tohei kładł na zasadę ki w aikido. Koichi Tohei Sensei chciał, aby aikido skupiało się na tych zasadach, używając ćwiczeń zarówno do kultywowania, jak i testowania ki w codziennej praktyce aikido. Już zaczął uczyć solidnych sposobów praktykowani Ki podczas prowadzonych sesji treningowych w Hombu dojo, ale większość pozostałych instruktorów tego nie robiła, ignorując ćwiczenia z Ki w aikido. Niektórzy zgadzali się z podejściem Koichi Tohei, które wpoił mu O'Sensei Moihei Ueshiba, ale jego działania nie zostały przyjęte przez Doshu Kisshomaru - następcę O'Sensei i większość starszych instruktorów popierających Kisshomaru. Gorąco zachęcali go, aby nie nauczał tak mocno zasad i technik z Ki w Hombu Dojo. Koichi Tohei odpowiedział, że ma prawo uczyć Ki poza Hombu Dojo, co był uczynił.

Niestety napięcie pozostało wśród starszej kadry instruktorów, która wciąż nie aprobowała skupienia się Koichi Tohei na nauczaniu zasad pracy z Ki, co zresztą jest jednym z filarów prawidłowo praktykowanego aikido. Te nasilające się napięcia wraz z ogólnym niezadowoleniem Koichi Tohei Sensei z sytuacji zakończyły się w 1971 roku, kiedy ze znaczną częścią instruktorów aikido zorganizował Ruch znany jako Ki No Kenkyukai, w celu promowania rozwoju i kultywowania Ki w treningu aikido, ale poza „parasolem” organizacji Aikikai oraz Hombu Dojo. Lata konfliktu z Doshu Kisshomaru, który zdawał się nie rozumieć pracy z Ki i wolał podkladających się Uke zamiast systuacji realnej techniki walki, ostatecznie ugruntowały decyzję Koichi Tohei Sensei o odejściu z organizacji Aikikai i nauczaniu prawidłowego stylu aikido bez pomijania zasad pracy z 'Ki'. W dniu 1 maja 1974, to na Zachodzie Święto Iluminatów, Oświeconych Mędrców oraz Święto Pracy, Mistrz Koichi Tohei oficjalnie opuścił organizację Aikikai uprzedzając decyzję Doshu Kisshomaru jako szefa firmy, aby skoncentrować się na nowo utworzonej organizacji do praktyki Ki-aikido czyli Ki-society (Stowarzyszenia Ki). 

W dniu 15 maja 1974 Tohei wysłał list po angielsku i japońsku do większości dojo w Japonii i za granicą, wyjaśniając powody odejścia i plany dotyczące Ki-aikido i społeczności Ki. To rozstanie było szokiem dla wielu aikidoków w dojo na całym świecie. Koichi Tohei był bardzo ceniony przez wielu instruktorów i uczniów, przez wielu mistrzów, którzy uczyli się wiele od niego. Koichi Tohei Był postrzegany jako czołowy sensei Aikido po śmierci Morihei Ueshiba i co ważne jako mianowany przez Morihei Ueshibę dyrektor techniczny miał douczać i podciągać poziom Doshu Kisshomaru, który utknął na poziomie około 8 dan. To z kolei doprowadziło do zerwania bardzo wielu dojo z organizacją Aikikai i przyłączenia się do ruchu Koichi Tohei Shihan w jego nowym starym stylu, w którym po prostu trzymał się tego jak uczył O'Sensei Morihei Ueshiba. Nowym celem Koichi Tohei stała koordynacja wszystkich dojo, które do niego dołączyły i włączenie ich do organizacji Shin Shin Toitsu Aikido (Hombu Dojo zakazało używania samej nazwy aikido, stąd Tohei musiał zmodyfikować nazewnictwo, także technik): "Aikido z koordynacją umysłu i ciała". Ta potężna gałąź aikido jest nadal aktywna, mimo że sam Koichi Tohei wycofał się na starość, kilka lat przed śmiercią, z codziennej działalności sekcji Ki-aikido, a następnie skoncentrował się wyłącznie na społeczności Ki i dalszym osobistym rozwoju Ki oraz Kiatsu. 

Był dobrze znany z tego, że uczył zasad Ki i zastosowań wielu profesjonalistów, takich jak baseballiści Tatsuro Hirooka i Sadaharu Oh. W 1980 roku sformalizował powstanie organizacji  „Kiatsuho” (Terapia Kiatsu), która opiera się na wykorzystaniu zasad Ki jako metody leczenia w celu utrzymania dobrego zdrowia. 

W 1990 roku, w Haga-gun, w prefekturze Tochigi w Japonii, gdzie znajduje się dom jego przodków, otworzył Kwaterę Główną Ki Society z Hombu Dojo, w którym znajdowało się 520 mat Tatami. Wedle zamierzeń miało to być miejsce, w którym wszyscy uczniowie Shinshin Toitsu Aikido z całego świata mogli się spotkać i poćwiczyć. Otworzył również kilka seminariów dla firm i zawodowych sportowców. W tym samym roku został Soshu ShinShin Toitsu Aikido. 

W 1997 roku, jego syn, Shinichi Tohei (urodzony 18 sierpnia 1973 roku, który w wieku 2 lat był już uczony zasad Ki przez swego ojca), jako przyszły następca szkoły Ki aikido, rozpoczął trening Uchideshi. W 2007 roku Koichi Tohei Sensei przekazał swojemu synowi Shinichi Tohei przejąc funkcję sukcesora i zająć się nauczaniem Ki Aikido na bazie swoich treningów i w oparciu o jego nauki o Ki i Aikido. Od tego czasu Koichi Tohei wycofał się z czołówki nauczających Ki Aikido i obserwował tylko rozwój ShinShin Toitsu Aikido prowadzonego przez swojego syna i sukcesora. W 2010 roku, syn i sukcesor Koichi Tohei, założył w Japonii nową organizację pod nazwą Shin Shin Toitsu Aikido Kai. 

"ShinShin Toitsu Aikido Kai" zostało założone i jest autoryzowane fomalnie przez Biuro Prawne w Japonii, a Shinichi Tohei Sensei, syn Soshu Koichi Tohei Sensei, został prezesem organizacji. Od 2011 roku w samej Japonii jest ponad 400 dojo, w których ćwiczy ponad dziesięć tysięcy członków. Celem "Shinshin Toitsu Aikido Kai" jest aktywna praca na rzecz społeczeństwa. Jednym z przykładów jest wysyłanie instruktorów na zasadzie wolontariuszy do szkół podstawowych i gimnazjów, aby uczyli uczniów, jak zachować naturalną postawę, a także jak wyczuwać i reagować w obliczu niebezpieczeństwa. 

Lepiej znani studenci/uczniowie Koichi Tohei Sensei 


Zarówno przed, jak i podczas pełnienia funkcji głównego instruktora i dyrektora technicznego w Hombu Dojo oraz Aikikai, Mistrz Koichi Tohei Shihan uczył wielu znanych aikidoków. Kilka z nich wywarło trwały wpływ na aikido w ogóle. 

Wśród nich są (w porządku alfabetycznym):

+ Christopher Curtis, 8 dan, główny instruktor, Hawaii Ki Federation, Ki Society Advisor, Europa
+ Shizuo Imaizumi, 7 dan Shin Shin Toitsu Aikido, który założył niezależny styl aikido Shin Budo Kai.
+ Koichi Kashiwaya, 8 dan Shin Shin Toitsu Aikido, szef instruktorów Ki Aikido w USA. 
+ Harry Kiyoshi Ishisaka, założyciel Orange County Aiki Kai w Kalifornii w 1964 roku.
+ Roderick Kobayashi, 6 dan, założyciel Seidokan Aikido.
+ Koretoshi Maruyama, urodzony w 1936 roku, uczeń Morihei Ueshiba od 1956 roku od którego otrzymał stopień 6 dan i Koichi Tohei od 1972 roku, gdzie przeszedł objąć pozycję głównego instruktora i w 1990 roku prezesa Stowarzyszenia Ki (Ki Society), który od tego czasu założył niezależny styl czy szkołę aikido Aikido Yuishinkai. Od Koichi Tohei wraz z nominacją na głownego instruktora Ki Aikido, otrzymał 8 dan. Dnia 29 lipca 1991 roku zrezygnował z pozycji prezesa i głównego instruktora udając się na 10 lat odosobnienia do Świątyni Zen w prefekturze Saitama, skąd wyszedł 9 października 2001 roku. W dniu 9 maja 1996 za zgodą opata świątyni Zen, założył tam szkołę Aikido Yuishinkai, która przyciągnęła tysiące studentów po 2001 roku... 
+ Shuji Maruyama, urodzony w 1940 roku, założyciel Kokikai Aikido, uczeń Koichi Tohei od 1955 roku. Kokikai założył w 1986 roku na bazie Ki Aikido. Uczył w USA na prośbę Koichi Tohei już w 1970. 
+ Alan Ruddock, 6 dan, wprowadził Aikido do Irlandii, założyciel Aiki no Michi.
+ Steven Seagal, 7 dan, amerykański aktor kina akcji, producent, scenarzysta, reżyser i bluesowy piosenkarz i autor tekstów.
+ David Shaner, 8 dan, Główny Instruktor, Wschodnia Federacja Ki, Doradca Społeczeństwa Ki, Europa Wschodnia/Rosja Ki-Aikido. 
+ Roy Y. Suenaka, 8 dan, założyciel szkoły Wadokai Aikido. 
+ Shinichi Suzuki, 9 dan, główny instruktor, Maui Ki Aikido Federation. 
+ Calvin Tabata, 8 dan Shin Shin Toitsu Aikido, założyciel NW Ki Federation. Posiadan stopień Okuden w treningu Ki. Główny isntrukto szkoły Kiatsu-Ho, nauczyciel Ki Society. 
+ Jon Mamoru Takagi, 6 dan, założyciel Arizona Aikikai. 
+ Fumio Toyoda, 6 dan, założyciel Aikido Association of America i Aikido Association International. 
+ Ken Williams, założyciel Ki Aikido Federation w Wielkiej Brytanii. 
+ Kenjiro Yoshigasaki, 8 dan, urodzony 1951 rok, ćwiczył Ki Aikido od 1961 roku, instruktor Ki Aikido od 1973 roku, delegat Ki Aikido i Ki Society na Europę od 1977. W 2002 roku założył własną organizację, Ki No Kenkyukai Association Internationale z siedzibą w Bukseli, gdy dowiedział się, że na swojego następcę Soshu Koichi Tochei Sensei trenuje swojego syna jako głównego Uchideshi. Zrzesza ponad 120 dojo z ponad 4 tysiącami studentów Ki Aikido, głównie w Europie, Południowej Ameryce i w Południowej Afryce... 

Mistrz Koichi Tohei Sensei zmarł o godzinie 9:14 czasu japońskiego (GMT +9) dnia 19 maja 2011 roku, po dwóch tygodniach pobytu w szpitalu z powodu dyskomfortu w klatce piersiowej, który okazał się ciężkim stanem zapalnym w płucach. Wataru Hatakeyama z Kwatery Głównej Towarzystwa Ki stwierdził: „dwa razy chodził na oddział intensywnej terapii (OIOM) i za każdym razem wracał na oddział ogólny ze swoją siłą Ki, jednak jego serce stopniowo słabło tego ranka i odszedł do  dalekiej Krainy Światłości." Jego ceremonia pożegnania odbyła się w świątyni Tsukiji Honganji. W uroczystości pożegnało się ponad 1200 osób przybyłych z całego świata. 

Ponad 50 000 osób uczy się w szkole Shinshin Toitsu Aikido w 24 krajach na całym świecie, takich jak Ameryka, Europa, Rosja, Oceania i Azja, niezależnie od różnic językowych, kulturowych i religijnych (stan na styczeń 2012 roku). 

Książki Koichi Tohei w języku angielskim i japońskim 


Koichi Tohei: Ki in Daily Life - 4889960716 Oxford University Press, USA
Koichi Tohei: The Book of Ki - 0870403796 Japan Publications, Japan
Koichi Tohei: Aikido in Daily Life - 0870402218 Japan Publications, Japan
Koichi Tohei: Kiatsu - 0870405365 Japan Publications, Japan
Koichi Tohei: Ki Sayings - Ki No Kenkyukai, Japan - privately printed
Koichi Tohei: This is Aikido - Japan Publications, Japan - out of print
Koichi Tohei: What is Aikido? - Rikugei Publishing House, Japan - out of print
Koichi Tohei: Aikido: The Arts of Self Defense - Rikugei Publishing House, Japan - out of print
Koichi Tohei: How to Unify Ki - out of print
Koichi Tohei: Ki Meditations - out of print
Koichi Tohei: Ki Hygiene - out of print
Koichi Tohei: How to Develop Ki - out of print
Koichi Tohei: Ki Breathing Methods - out of print
Koichi Tohei: Tempu Nakamura and Morihei Ueshiba - Japanese language only
Koichi Tohei: Extend Ki - Japanese language only
Koichi Tohei: Power of Ki Book - Japanese language only
Koichi Tohei: Ki Power Book - Japanese language only
Koichi Tohei: Aikido in Daily Life Rikugei Publishing House, Tokyo, 1966
Koichi Tohei: The Way to Union with Ki - Ki No Kenkyukai, Japan - privately printed. 

W Polsce jako pierwszy techniki i metody Ki Aikido wprowadzał do treningów aikido instruktor Janusz Kowalski aka Bronisław Daroszewski ze Szczecinka, u którego mieliśmy zaszczyt ćwiczyć, począwszy od roku 1977/78. Ki Aikido praktykowane było i rozpowszechniane także przez Dojo Aikido w Toruniu od 1981 roku, w Tarnowskich Górach, Bydgoszczy, Nowym Sączu, Włocławku, Inowrocławiu, Stargardzie Szczecińskim, Wrocławiu, Olsztynie, Jaworznie, Gliwicach i kilku innych miejscowościach. Instruktor, Mistrz Aikido z Torunia z lat 1981-1996 (później Jaworzna), już w latach 1986-1989 zdał na stopień 4 dan w Ki Aikido i Ki Society, a także otrzymał najwyższy poziom Ki Okuden u mistrza Maruyama Sensei, ówczesnego dyrektora technicznego ruchu Ki Aikido, chociaż pierwotnie ćwiczył także dużo w stylu szkoły Gozo Shiody... 

Domo Arigato Gozaimashita Sensei! 

(W miarę możliwości będziemy starali się uzupełniać artykuł o ciekawe informacje na temat Tohei)

LINKI: 


O innych znanych mistrzach aikido i aiki-jujutsu oraz budo i kung-fu poczytasz na podstronie: 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Marek Trymbulak - 5 dan aikido - odszedł w 2023 roku

Bochnia - zmarł znany trener aikido i fizjoterapeuta Marek Trymbulak  W niedzielę dnia 3 września 2023 roku po długiej i nierównej walce z c...