poniedziałek, 21 czerwca 2021

Masatomi Ikeda Shihan 1940-2021

Shihan Masatomi Ikeda - Mistrz Aikido 7 Dan 


Masatomi Ikeda - jap. 池田昌富 Ikeda Masatomi; urodzony 8 kwietnia 1940 w Tokio, zmarły 21 czerwca 2021 – nauczyciel aikido, poziom 7 dan Aikikai. 

Jako dziecko choruje poważniej w okolicach ukończenia szkoły podstawowej i wstąpienia do szkoły średniej i musi chodzić do różnych szpitali, około roku 1950. Sprawia, że doświadcza, że może przezwyciężyć chorobę tylko przez swój wysiłek i tym samym wchodzi w kontakt z metodami leczenia, ćwiczeniami umysłu/ciała i „naturalnie” później z aikido. Od dzieciństwa uprawiał różne sporty, w tym  budo. Większy i silniejszy niż przeciętny Japończyk w tym czasie, wyróżnia się szczególnie w judo i sumo. 



Treningi aikido rozpoczął w roku 1958, w wieku około 18 lat. Od 1960 jego głównym nauczycielem był shihan Hiroshi Tada (9 dan Aikikai), jeden z najwybitniejszych uczniów mistrza Morihei Ueshiby. Obecny stopień 7 dan Aikikai Masatoshi Ikeda uzyskał już w 1989 roku. Poza aikido jest posiadaczem 5 dan sumo oraz 4 dan judo (dżudo, dziudo). W młodości Masatomi Ikeda intensywnie trenował sztuki walki: aikido u shihana Tady, judo w Kōdōkan i w dojo Liceum Dokkyo High School oraz sumo w "stajni" Kise. W 1964 ukończył studia (Nippon Physical Education University), uzyskując dyplom w dziedzinie sportu i higieny. Wkrótce potem wyjechał do Włoch (Italia) w celu szerzenia aikido Aikikai czemu poświęcił pięć lat. Spędził wiele czasu jako nauczyciel aikido w Neapolu. 

Na przełomie lat 1970 i 1971 powrócił do Japonii celem ugruntowania na nowo podstaw aikido pod kierunkiem nowego Doshu, Kisshomaru Ueshiba, syna założyciela, co było spowodowane zmianą programu nauczania po śmierci głównego mistrza Morihei Ueshiba w 1969. Jak wiadomo z historii, bardziej bojowy i oparty na pracy energii Ki styl Morihei Ueshiba (Shobu Aiki Aikido) został wtedy zastąpiony przez jego syna Kisshomaru Ueshibę stylem bardziej rekreacyjnym i mniej efektywnym bojowo w realnej walce, co jednak paradoksalnie przyczyniło się do wzrostu popularności takiej wersji aikido, aczkolwiek wielu starych uczniów Mistrza Morihei Ueshiba nie zaakceptowało tych zmian dla celów współczesnego sportu masowego (Uke sam biega za Tori, zamiast być przez Tori prowadzonym w realnej technice etc). Oprócz ćwiczenia aikido Masatomi Ikeda pracował jako profesor gimnastyki w Dokkyo High School, gdzie był wcześniej uczniem. W ten sposób minęło siedem lat zamiast jednego lub dwóch lat, jak wcześniej planował. Zebrał trochę doświadczenia w nauczaniu i trochę wiedzy w medycynie azjatyckiej, jak seitai czy seibukenkoho (metoda leczenia zgodna z manierą seibu). Miał też możliwość nauki hojo kata (w Kobudo Chokoshinei-ryu). 

Masatomi Ikeda ponownie pojechał do Europy na prośbę A.C.S.A. (Association Culturelle Suisse d'Aikido), a od października 1977 nauczał aikido w Szwajcarii. Podczas pobytu we Włoszech nauczał również judo, jednak po przyjeździe do Szwajcarii poświęcił się już wyłącznie nauczaniu aikido, jako instruktor delegowany przez japońską fundację Aikikai. W 1986 zostało otwarte Ikeda Dojo w Zurichu, na otwarciu którego byli prywatnie przedstawicie polskiego aikido. Przez kolejne lata sensei Masatomi Ikeda wizytował jako dyrektor techniczny placówki Dojo A.C.S.A. we wszystkich rejonach Szwajcarii. Prowadził również Aikikai w Czechach, na Węgrzech, w byłej Jugosławii i w Rosji. W 1996 w uznaniu zasług i wyjątkowych umiejętności, został jednym z dwóch asystentów technicznych światowej organizacji Aikikai (drugim był Hiroshi Isoyama, 9 dan). 

W następnych latach, po otwarciu dojo (dodzio) w Zurichu, jako dyrektor techniczny ACSA, odwiedzał bez przerwy różne dojo ACSA w całej Szwajcarii w tempie dwóch lub trzech dojo tygodniowo! Robił to w dodatku do cotygodniowego pół tuzina treningów, które kierował w swoim dojo w Zurychu. Równolegle prowadził krajowe i międzynarodowe seminaria czyli staże szkoleniowe, aby podtrzymać przyjaźń i ćwiczyć z aikidokami z pobliskich krajów. Przykładami są coroczny staż zimowy ACSA w Zurychu w Szwajcarii, który prowadził przy wielu okazjach wraz z Katsuaki Asai z niemieckiego Aikikai i Hideki Hosokawa z włoskiego Aikikai, coroczny etap letni w Saignelégier w Szwajcarii ze swoim nauczycielem Hiroshi Tada shihan z włoskiego Aikikai i coroczny staż późnym latem lub wczesną jesienią w Praiano we Włoszech, z Pasquale Aiello 7 dan, którzy również byli jego dobrymi przyjaciółmi. 

Masatomi Ikeda shihan, podobnie jak wielu innych wybitnych nauczycieli, stworzył własną szkołę czy system nauczania aikido, na swój sposób interpretując nauki Morihei Ueshiby. W aikido własną szkołę prowadzi generalnie shihan, powyżej piątego dana, a liczy się tylko wtedy, jeśli składa się z kilkunastu dużych oraz kilkudziesięciu mniejszych dojo (lokalnych sekcji i klubów). Mocno podkreślał jedność wszystkich technik, wskazując na ich wzajemne powiązania i logiczne przenikanie się. Jego aikido przez wielu obserwatorów jest uważane za "miękkie" – techniki często są rozbudowane, a w dojo bardzo dużą uwagę przywiązuje się do bezpieczeństwa wszystkich ćwiczących. Jednocześnie jest bardzo dynamiczne i skuteczne. W treningach jest uwzględniona praktyka ze średnim kijem jō (formy jō-kata) oraz bokken (aikiken, drewniany miecz). Sensei Ikeda propagował także hōjō – formy kata z bokkenem wywodzące się ze średniowiecznej japońskiej szkoły szermierki Kashima Shinden Jikishinkage-ryū (której uczył się także Morihei Ueshiba). 

W 1989 roku otrzymał 7 dan w aikido Aikikai. Następnie od 1995 roku zajmował się Aikikai w Czechach, od 1996 Słowackim Stowarzyszeniem Aikido, a od 1997 Jugosłowiańską Federacją Aikido w Serbii. W 1998 został również dyrektorem technicznym Tureckiego Związku Aikido, a w 1996 został doradcą technicznym Międzynarodowej Federacji Aikido wraz z Hiroshi Isoyama (9 dan Aikikai). Równolegle prowadził regularnie seminaria w takich krajach jak Chorwacja, Węgry, Rosja i Polska (od 1998 roku). Ewoluowało też nowe połączenie z Holandią, jednak nie przyjechał, aby odwiedzić tamtejsze dojo. 

Pierwsza wizyta sensei’a Ikedy w Polsce miała miejsce w 1998 roku, na zaproszenie "Toruńskiego Stowarzyszenia Harmonii Ciała i Umysłu AIKIDO" i osobiście wówczas lidera aikido w Toruniu Waldemara Giersza. Od tego czasu staże z jego udziałem odbywały się co roku, aż do 2002 roku. Obecnie kluby spod szyldu nurtu szkoły "Ikeda Dojo" mieszczą się w Bydgoszczy, Elblągu, Inowrocławiu, Nowym Dworze Gdańskim, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Toruniu i w Trójmieście. System nauczania aikido Masatomi Ikedy praktykują również sekcje związane z Polskim Towarzystwem Aikido. System czy styl nauczania Masatomi Ikedy nazywany jest San Shin Kai, co nawiązuje do tradycji dawania nazwy własnej każdemu dojo (klubowi) czy większej szkole w ramach generalnego stylu praktykowania budo i bujutsu (sztuk walki). San Shin Kai oznacza tyle, co trzy najjaśniejsze ciała niebieskie w koniunkcji, zatem Słońce, Księżyc i Wenus pracują razem, co jest starą japońską wiedzą ezoteryczną związaną z iaido i innymi szkołami miecza, a także sugestią, że trzy umysły pracują razem, co się przekłada na ideał koordynacji ciała, umysłu i duszy. Koncept czterech dusz w Japonii jest bardzo żywy, a trzy z nich muszą współpracować na głębsze efekty duchowe. 

W szczytowym okresie jego kariery aikido przypadała 30 rocznica ACSA, którą uczczono dużym międzynarodowym seminarium w Bazylei w dniach 5-7 czerwca 1999 roku. Na tej gigantycznej imprezie shihan z wielu krajów europejskich przeprowadzili treningi i pokazy aikido. W roku 2000, kończy 60 lat i uważa, że aikido jest najwspanialszym sposobem na życie, aby trenować siebie i doskonalić siebie. Systematycznie rozwija swoją praktykę aikido jako środek do rozwijania zdolności umysłowych i fizycznych w żywy i potężny sposób, który ma zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia. Jego "Dojo-Seikatsu" trwa już ponad 40 lat - i nadal polega na doskonaleniu się nawzajem z przyjaciółmi z aikido! 

Wiosną 2003 roku sensei Ikeda był zmuszony ze względów zdrowotnych, z powodu udaru, wycofać się z czynnego nauczania i praktykowania sportów walki. Powrócił na stałe do Japonii. Stworzony przez niego styl nauczania aikido jest nadal nauczany przez jego uczniów (polskie kluby znajdują się pod opieką techniczną sensei Michele Quaranty 7 dan oraz sensei Daniela Vettera 6 dan). 

Następujące osoby były jego najbardziej wpływowymi nauczycielami Idedy w porządku alfabetycznym:

Yasushi Namiki, nauczyciel w Kashima Shinden Jikishinkage-ryū;
Katsuzō Nishi, założyciel Nishi Shiki (mistrz undo); 
Haruchika Noguchi, założyciel Seitai; 
Hiroshi Tada, 9 dan Aikikai shihan; 
Nakamura Tempu, założyciel/odnowiciel Shin Shin Tōitsu-dō (japońskiej Jogi); 

Mimo, że ze względów zdrowotnych na macie nie praktykował od wiosny 2003 roku zawsze pozostanie ojcem stowarzyszenia  aikido w Toruniu z drugiej połowy lat 90-tych XX wieku. Sensei Waldemar Giersz (6 Dan Hombu Dojo) jest jego bezpośrednim uczniem i jednocześnie założycielem oraz głównym nauczycielem w Toruńskim Stowarzyszeniu Harmonii Ciała i Umysłu "Aikido"- Ikeda Dojo. Kluby i sekcje aikido w Toruniu istnieją od października 1981 roku, kiedy to pierwszą sekcję aikido w stylu Shobu Aiki Aikido założył w Toruniu sensei Ryszard Zenon Matuszewski, od którego uczyło się bardzo wielu studentów z całej Polski, studenci UMK oraz liczni Toruńczycy, w tym Waldemar Giersz - wieloletni sempai Shihana Ryszarda Zenona Matuszewskiego (także mistrza Shin Shin Toitsu Do, Do-In, Shiatsu, Kiatsu, Yari Jutsu, Ki Aikido, Shugendo, Kobudo i Koshinto, znawcy tradycyjnej medycyny japońskiej i chińskiej etc). 

San Shin Kai Aikido - Masatomi Ikeda (1940-2021)


Powróćmy jeszcze raz do biografii shihana Masatomi Ikeda... 

Masatomi Ikeda urodził się w Tokio w 1940 roku. Już jako mały chłopiec uwielbiał sport i budo (trenował sumo i judo). Dopóki nie poznał aikido jego główną miłością było judo. W 1960 roku zaczął trenować w Dojo shihan'a Tady (9 Dan Hombu Dojo). Rozpoczął intensywną i poważną naukę Budo, a przede wszystkim Aikido. Trenował w dlaszym ciągu Judo w Kodokan /Hombu Dojo JUDO/ i w Dojo Liceum Dokkyo High School oraz Sumo w Sumostll Kise. W 1964 zakończył naukę na Uniwersytecie (Nippon Physical Education University) uzyskując dyplom w dziedzinie sportu i higieny. Po studiach mógł podjąć pracę jako pedagog i trener, jednakże wybrał drogę budoki.

W 1965 roku dał się do Włoch jako przedstawiciel Hombu Dojo Aikikai w tym kraju, gdzie parę lat nauczał aikido w Neapolu. W 1971 powrócił na siedem lat do Japonii, uczyć się od nowa podstaw aikido Doshu Kisshomaru Ueshiba. W 1977 przybył ponownie do Europy - tym razem jednak do Szwajcarii gdzie na prośbę A.C.S.A. (Associacion Culturele Suisse d'Aikido), od października 1977 nauczał Aikido. Podaczas pobytu we Włoszech nauczał również Judo, jednak po przyjeździe do Szwajcarii poświęcił całą swoją aktywność nauczaniu Aikido. Przez ponad 30 lat jest delegowanym przez fundację Aikikai Hombu Dojo instruktorem i zajmuje się szerzeniem Aikido w Europie. W 1986 zostało otwarte Ikeda Dojo w Zurichu, w którym brali udział goście z Polski. Przez kolejne lata shihan Masatomi Ikeda wypełniał zadania dyrektora technicznego we wszystkich rejonach Szwajcarii. W następnych latach jest również dyrektorem technicznym krajowych federacji Aikikai w Czechach i Słowacji, na Węgrzech, w byłej Jugosławii, w Rosji i w Luksemburgu. 

Kontakt shihana Masatomi Ikedy z Polską został nawiązany dzięki senseiowi Waldemarowi Gierszowi, który wcześniej uczył się w sekcji akademickiej UMK w Toruniu u sensei Ryszarda Zenona Matuszewskiego (Shobu Aiki Aikido, Ki Aikido, Shin Shin Toitsu Do) oraz Janusza Bronisława Kowalskiego-Daroszewskiego (Ki Aikido), gdzie osiągnął poziom 1 Kyu i przygotowanie do poziomu 1/2 Dan (tradycyjny poziom Kirikami). Sensei Giersz od 1992 roku ćwiczył w dojo Masatoshi Ikedy w Zurichu przez 4 lata, tam od razu uzyskał stopień 1 Dan, a potem kolejne stopnie czarnego pasa. W roku 1996 sensei Giersz powraca do Polski - w tamtym okresie został jedynym przedstawicielem szkoły Masatomi Ikeda w Polsce. W 1998 roku shihan Masatomi Ikeda przyjął zaproszenie do Polski i w czerwcu tego samego roku po raz pierwszy przyjechał do Torunia, aby poprowadzić swój pierwszy ogólnopolski staż. Od tego czasu shihan Masatomi Ikeda co roku odwiedzał Toruń, a każdy staż przez niego prowadzony ściągał nawet blisko 200 adeptów aikido z różnych klubów w Polsce i różnych organizacji aikido. 

Od roku 2003 z przyczyn zdrowotnych, z powodu ciężkiego udaru, shihan Masatomi Ikeda już nie praktykuje aikido. Cykliczne staże w Toruniu prowadzi obecnie jeden z najbliższych uczniów mistrza, sensei Michele Quaranta (7 Dan). 

Oto najważniejsi z jego uczniów w kolejności alfabetycznej: 


Urs Aepli, 6-ty dan Aikikai
Fritz Heuscher, 6-ty dan Aikikai
Waldemar Giersz, 6-ty dan Aikikai, Toruń, Polska
Eric Graf, 5-ty dan Aikikai
Daniel Keller, 5-ty dan Aikikai
Francesco Marrella, 7-ty dan shihan Aikikai
Paul Michellod, 5-ty dan Aikikai
Joe McHugh, 5-ty dan Aikikai
Hansruedi Nef, 6-ty dan Aikikai - Ikeda Dojo Zurich
Michele Quaranta, 7-ty dan shihan Aikikai
Roman Lamos, 4-ty dan Aikikai
Andreas Schriber, 5-ty dan Aikikai - Ikeda Dojo Zurich
Therese Uhr, 6-ty dan Aikikai - Ikeda Dojo Zurich
Daniel Vetter, 6-ty dan Aikikai
Jacques Margairaz, 4-ty dan Aikikai

(Więcej informacji, w miarę uzupełniania wiedzy o życiu i działalności tego mistrza aikido...) 

Domo Arigato Gozaimashita Sensei! 

LINKI: 


O innych znanych mistrzach aikido i aiki-jujutsu oraz budo i kung-fu poczytasz na podstronie: 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Marek Trymbulak - 5 dan aikido - odszedł w 2023 roku

Bochnia - zmarł znany trener aikido i fizjoterapeuta Marek Trymbulak  W niedzielę dnia 3 września 2023 roku po długiej i nierównej walce z c...